Липа серцелиста
Tilia cordata L.
Морфо-біологічні особливості
Дерево 25 м заввишки, з темною, поздовжньоборозенчастою на старих деревах корою. Листки серцевидні, на верхівці більш-менш довговідтягнуто-загострені, з країв зарубчасто-пилчасті, зверху темно-зелені, майже голі, зісподу сизо-зелені, з борідками з рудих волосків в кутах між жилками, 2-8 см завдовжки і майже такої ж ширини. Суцвіття 3-15-квіткове; приквітковий листок 3-7 см завдовжки і 1,0-1,5 см завширшки. Горішок більш-менш густо опушений, 4-8 мм у діаметрі. Цвіте у кінці червня-липні.
В Україні зростають сім видів липи, з них найбільш поширена липа серцелиста, визнана офіційною медициною, хоча в практиці заготівлі окремі види липи часто не розрізняють. Офіційна медицина також передбачає використання суцвіть липи широколистої, поширеної на заході України [1].
Лікарською сировиною є суцвіття (Flores Tiliae), які заготовляють на початковій стадії цвітіння (червень-липень), а також бруньки і плоди [4].
Поширення
Ареал липи серцелистої охоплює Середню та Південну Європу; в Україні вона зростає по всій території, в Криму - переважно у верхньому гірському поясі [9].
Еколого-фітоценотичні особливості
Розсіяно зростає в листяних, рідше мішаних лісах. У лісостеповій зоні є окремі невеликі липові гаї; поодиноко трапляється серед чагарників на схилах, в байрачних лісах, захисних лісонасадженнях. Частіше зростає на багатих та середньобагатих суглинистих, глинистих і навіть кам'янистих грунтах. Вибаглива до освітлення: під пологом деревостану майже не цвіте, хоча зі складу фітоценозу не випадає. Належить до легко прогнозованих у ресурсному відношенні видів: при сприятливих еколого-ценотичних умовах дає високий врожай сировини щорічно.
Стан природних ресурсів та їх охорона
Належить до групи видів, заготівля сировини яких не завдає відчутної шкоди наявним запасам. За два десятиріччя обсяг заготівлі сировини майже не змінився [3, 6]. В Україні в цілому є достатні ресурси для задоволення попиту на сировину липи, однак, внаслідок її розсіяного зростання, організувати промислову заготівлю суцвіть складно. Заготівля сировини в значних обсягах можлива на території Івано-Франківської, Львівської, Волинської, Рівненської, Житомирської, Сумської, Харківської, Полтавської, Черкаської, Вінницької, Хмельницької та Кіровоградської областей. Сировина підлягає контролю на вміст важких металів, оскільки її часто збирають понад дорогами.
Не допускається збір суцвіть липи поблизу промислових підприємств, які забруднюють повітря, у великих населених пунктах, вздовж доріг, оскільки сировина може містити шкідливі для здоров'я речовини.
Використання лікарської сировини
Використовують настій квітів ("липовий цвіт") - як потогінний засіб при простудних захворюваннях; діє сечогінно, заспокійливо; має противираз-кову активність; рекомендують при неврозах, пієлонефриті, циститі, ревматизмі, подагрі, спазмах шлунка та кишечника, бронхіальній астмі, як бактерицидний засіб для полоскання горла та як засіб, що зменшує в'язкість крові [5, 7, 8]. Настій з квітів та плодів має гіпоглікемічну дію [2].
Література
1. Атлас ареалов и ресурсов лекарственных растений СССР. - М.: ГУГК, 1980. - С. 243.
2. Ашаева Л А., Григорян Б.Р., Гриценко Е.Н., Гарусов А.В. Гипогликемические свойства и биологически активные вещества цветков и плодов Tilia cordata Mill. // Растит, ресурсы. - 1991. - 27, вып. 4. - С. 60-65.
3. Ивашин Д.С., Катина З.Ф., Рыбачук И.З. и др. Справочник по заготовкам лекарственных растений. - К.: Урожай, 1983. - С. 152.
4. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник. - К.: УРЕ, 1992. - С. 450-451.
5. Максютина Н.П., Гриценко Е.Н., Журавлева Г.Т. Новые аспекты использования цветков липы в медицине // Тез. докл. I Респ. конф. по мед. ботан. - К.: Наук.думка, 1984.- С. 146.
6. Мінарченко В.М. Стан та використання ресурсів дикорослих лікарських рослин України: Нац. доп. про стан навкол. природ, серед, в Україні (1995 р.). - К.: Вид-во Раєвського, 1997. - С. 34-35.
7. Перевозченко И.И., Заверуха Б.В., Андриенко Т.Л. Лекарственные растения. - К.: Урожай, 1991. - С. 92-93.
8. Растительные ресурсы СССР. Цветковые растения, их химический состав, использование. Семейства Paeoniacea-Thymelaeaceae. - Л.: Наука, 1986. - 336 с.
9. Флора УРСР. - К.: Вид-во АН УРСР, 1955. - Т. 7. - С. 255-258.