Гірчак плямистий (гірчак почечуйний, почечуйна трава)

Pereicaria maculosa S.F. Gray = Polygonum persicaria L.

лікарські рослини

Морфо-біологічні особливості

Однорічна рослина з прямостійними або висхідними розгалуженими стеблами 25-100 см заввишки. Листки лінійно-ланцетовидні або ланцетні з бурою плямою посередині пластинки; піхви по краю війчасті, щільно охоплюють стебло. Квітки рожеві або білуваті з п'ятилопасною оцвітиною, зібрані на верхівках стебел та розгалужень в густих прямих суцвіттях - китицях. Цвіте в червні-серпні. Плоди - широкояйцевидні, плоскі, чорні горішки, дозрівають в серпні-вересні [3].

Сировиною є надземна частина - трава (Herba Polygoni persicariae), яку заготовляють під час цвітіння без огрубілих частин [5].

Поширення

Г. плямистий характеризується диз'юнктивним євразійським ареалом з локалізацією в Європі та на Кавказі [1]. Поширений по всій Україні. Основний сировинний ареал локалізований на Поліссі, фрагментарно зростає на півночі Лісостепу та в Карпатах, в Степу трапляється зрідка в долинах річок.

Еколого-фітоценотичні особливості

Вид вологих місцезростань, утворює розріджені зарості на зволожених ділянках уздовж заплав, озер, невеликих водойм, в вільшняках, на вогких луках. Зарості можуть тягнутися вздовж берегів річок на сотні метрів, як правило, поблизу населених пунктів. Витримує тривале зниження рівня води і після підняття рівня ґрунтових вод до 80 см популяції гірчаку плямистого легко відновлюються. Розсіяно зростає як бур'ян на городах та полях ва знижених місцях [4]. Може утворювати щільні зарості як пожнивний бур'ян [6].

Стан природних ресурсів та їх охорона

Гірчак плямистий є маловразливим щодо експлуатаційного навантаження, його ресурси в Україні достатні для промислової заготівлі [4]. Основні запаси сировини зосереджені на Поліссі та в північних районах Лісостепу. Наявні запаси дають змогу щорічно заготовляти до ЗО т сировини без шкоди ресурсам.

Не допускається збір сировини гірчаку на узбіччях доріг, на забруднених промисловими викидами територіях, поблизу сільськогосподарських угідь, де застосовуються пестициди.

Використання лікарської сировини

Препарати мають протизапальну, кровоспинну, ранозагоювальну, капілярозміцнюючу, сечогінну та незначну послаблюючу дію в комплексному лікуванні хронічних запорів. Використовують настій при гемороїдальних та маткових кровотечах. В народній медицині відваром трави лікують рани, виразки, що довго не загоюються, лишаї, екземи; у свіжому вигляді - замість гірчичників при радикуліті, подагрі [2, 7].

Література

1. Атлас ареалов и ресурсов лекарственных растений СССР. - М.: ГУГК, 1980. - С. 218.
2. Зинченко Т.В., Стахив И.В., Мякушко Т.Л. и др. Лекарственные растения в гастроэнтерологии. - К.: Наук, думка, 1990. - С. 57.
3. Клоков М.В. Рід спориш, гірчак // Флора УРСР. - К.: Вид-во АН УРСР, 1952. - Т. 4. -
С. 228-229.
4. Козъяков О.С., Осетрова 01., Зиль І.П. Лікарські види роду Polygonum L. на Україні // Укр. ботан. журн. - 1991. - 48, №2. - С. 42-45.
5. Лікарські рослини. Енциклопедичний довідник.- К.: УРЕ, 1992. - С. 106.
6. Никитин В.В. Сорные растения флоры СССР. - Л.: Наука, 1983. - С. 150.
7. Перевозченко И.И., Заверуха Б.В., Андриенко Т.Л. Лекарственные растения. - К: Урожай, 1991. - С. 41.