Брусниця

Vaccinium vitis-idaea L.

лікарські рослини

Морфо-біологічні особливості

Вічнозелений кущик до 25 см заввишки. Листки шкірясті, овальні, з загнутими донизу краями, зверху темно-зелені, знизу - світло-зелені з чорнуватими крапчастими ямочками. Квітки білі або блідо-рожеві, зібрані в пониклі густі грона. Віночок дзвоникоподібний, по краю чотиризубчастий. Плід - яскраво-червона куляста ягода. Цвіте у травні-червні, ягоди достигають у серпні-вересні [3, 13].

Лікарською сировиною є листя брусниці (Folium Vitis idaeae) [5], яке заготовляють рано весною до початку цвітіння або пізно восени після плодоношення. В літературі є дані про існування вузьколистої та широколистої форм, але остання, незалежно від екологічних умов, містить менше флавоноїдів [10].

Поширення

Вид з голарктичним типом ареалу. Сировинний ареал в Україні охоплює Українське Полісся та Карпати. Зрідка трапляється в північній частині Правобережного Лісостепу та в Розточчі-Опіллі [б, 7].

Еколого-фітоценотичні особливості

Брусниця належить до ксеромезофільних оліготрофних світлолюбних чагарничків [1]. В межах рівнинної України звичайно зростає разом з чорницею у світлих розріджених брусницево-зеленомохових та чорницево-брусницевих соснових лісах на підзолистих грунтах середньозернистого піщаного складу. Висока щільність запасу сировини брусниці відмічена в соснових лісах вересово-брусницевих та брусницево-чорницевих, де вона сягає 80±5г/м2 при проективному покритті 30-35% [7, 8]. На полонинах Карпат утворює високопродуктивні масиви на відкритих ділянках.

Рясність брусниці на вирубках збільшується, але механізована підготовка грунту до посадок лісових культур різко знижує її. Проективне покриття брусниці зменшується при змиканні посадок сосни і починає збільшуватися з початком самозріджування і збільшенням віку насаджень [2].

Стан природних ресурсів та їх охорона

В умовах Полісся брусниця плодоносить погано, значно краще - в умовах Карпат, зокрема на полонинах біля м. Рахів щільність запасу ягід (у свіжозібраному стані) сягає 1 кг з 10 м2, листя - 39,2±1 г/м2. На такі масиви припадає лише близько 10% загальної площі поширення виду, однак більшість їх локалізована ва забрудненій радіонуклідами території (Волинська, Рівненська, Житомирська обл.). За останні 20 років площі, перспективні для заготівлі брусниці, в Центральному Поліссі України скоротилася майже на 40% [11]. В екологічно чистих районах на території Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської, Львівської, Волинської та, частково, Рівненської областей виявлені брусничники, придатні для заготівлі листя, загальною площею близько 7 тис. га.

Стан запасів достатній для задоволення попиту, однак для невиснажливого використання наявних ресурсів слід дотримуватися встановлених лімітів заготівлі сировини.

Брусниця занесена до переліку регіонально рідкісних видів на території Дніпропетровської і Тернопільської областей.

Використання лікарської сировини

В науковій та народній медицині використовують листя брусниці як сечогінний і дезинфікуючий засіб при пієліті та циститі, сечокам'яній хворобі, при лікуванні суглобового ревматизму, подагрі, цукровому діабеті, а також як в'яжучий засіб. Плоди ефективні як протицинготний та загальнозміцнюючий засіб. їх використовують для компресів при опіках [4, 9, 12].

Література

1. Белоногова Т.В., Зайцева Н.Л. Эколого-биологические особенности хозяйственно ценных растений Карелии. - Петрозаводск: Карелия, 1939. - 168 с.
2. Будрюнене Д.К. Климавичюте А.К., Даубарас Р.В. Динамика ценопопуляций Vaccinium uitis-idaea L. при сменах сосняков брусничных и бруснично-черничных в Литовской ССР // Растит, ресурсы. - 1987. - 23, вып. 2. - С. 196-203.
3. Вісюліна О.Д. Дикоростучі лікарські рослини. - К.: Рад. шк., 1953. - С. 20. 4. Кархут В.В. Ліки навколо нас. - К.: Здоров'я, 1978. - С. 39-40.
5. Кузнецова МЛ. Лекарственное растительное сырье и препараты. - М.: Высш. шк., 1987. - 191 с.
6. Мінарченко В.М. Флора лікарських рослин. - Луцьк: Едельвіка, 1996. - 178 с.
7. Охримович В.Н. Флороценотические особенности и урожайность сырья брусники в Западном Полесье // Зкологич. свойства брусничных ягодных раст.: Тез.докл. - Рига, 1989. - С. 87.
8. Охримович В.М. Флороценотичні особливості та сировинні ресурси Vaccinium vitis-idaea L. на Волині // Укр. ботан. журн. - 1985. - 42, N18. - С. 14-17.
9. Перевозченко И.И., Заверуха Б.В., Андриенко ТЛ. Лекарственные растения. - К.: Урожай, 1991. - С. 24-25.
10. Сенчина В.И. Биохимические различия морфологических форм брусники // III Съезд фармацевтов БССР. - Минск, 1977. - С. 157-158.
11. Таргонский П.Н. Пути и способы охраны брусничников в Полесье Украины // Растит. ресурсы. - 1989. - 25, вып. 1. - С. 111-115.
12. Трембаля Я.С. Запасы листа брусники в средней полосе европейской части СССР // Ресурсы дикораст. лекарств, раст. СССР. - М., 1975. - Вып. 3. - С. 179-182.
13. Флора УРСР. - К.: Вид-во АН УРСР, 1957. - Т. 8. - С. 64-66.