Правила використання та охорони лікарських рослин України
1. Загальні положення
1.1. Правила є обов'язковими для всіх підприємств, організацій, установ та громадян, що заготовляють сировину лікарських рослин в порядку спеціального та загального використання.
1.2. До спеціального використання природних рослинних ресурсів належать види використання, пов'язані з вилученням цих ресурсів з природного середовища і спрямовані на задоволення виробничих, наукових та матеріальних потреб юридичних та фізичних осіб.
Спеціальне використання природних рослинних ресурсів (в т.ч. лікарських рослин) є платним, воно здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.
Закупівля рослинної сировини в організацій чи громадян, які не мають дозволу на заготівлю сировини рослин, забороняється.
1.3. До загального використання рослинних ресурсів належить збір рослинної сировини дикорослих видів рослин для власного споживання.
Законодавство України гарантує громадянам право на загальне використання природних рослинних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб безкоштовно. У порядку загального використання природних рослинних ресурсів громадяни можуть збирати лікарську сировину, квіти, ягоди, плоди, гриби та інші харчові продукти для задоволення власних потреб. Загальне використання природних рослинних ресурсів громадяни мають здійснювати з додержанням правил збирання сировини без відповідних дозволів.
Використання ресурсів рослинного світу для отримання прибутку окремими громадянами, установами тощо без відповідних дозволів забороняється.
1.4. При заготівлі рослинної сировини заготівники та збирачі зобов'язані не допускати збору сировини, котрий призводить до виснаження наявних ресурсів, знищення рослин та їх угруповань.
1.5. Заготівля рослинної сировини в лісах, де здійснювалися заходи боротьби зі шкідниками та хворобами з використанням хімічних засобів, і в лісонасадженнях, розташованих у смугах відводу автомобільних шляхів і зонах впливу хімічних та промислових виробництв, не рекомендується.
1.6. Збір сировини дикорослих рослин, занесених до Червоної книги України, та видів, заготівля сировини котрих не допускається в межах окремих адміністративних регіонів, забороняється.
1.7. Приватна торгівля сировиною дикорослих рослин дозволяється лише при наявності відповідного посвідчення на зібрану сировину.
2. Правила збирання сировини лікарських рослин
2.1. Надземні генеративні органи (суцвіття, плоди) збирають під час масового цвітіння або плодоношення. При цьому на масиві залишається не менше 20% найбільш сильних дорослих особин для наступного насіннєвого поновлення.
2.2. Підземні органи збирають восени після обсипання насіння або ранньою весною з розрахунку обсягу допустимого щорічного використання сировини, обчисленого для конкретного виду, або відбирають найсильніші особини з розрахунку не більше 10% рослин на ділянці.
2.3. Листя збирають до масового цвітіння з розрахунку не більше 25%.
2.4. "Траву" (лікарську сировину у вигляді квітучих облиснених пагонів трав'янистих рослин) збирають під час цвітіння (до плодоношення) без жорстких частин стебла. Не допускається виривання рослин з корінням.
2.5. "Траву" однорічників збирають до плодоношення без огрубілих частин рослин. В межах ділянки заготівлі лишається не менше 20% рослин для насіннєвого поновлення.
2.6. Кору для медичних цілей доцільно заготовляти зимою чи у весняний період із дерев та чагарників на ділянках, призначених для рубки в поточному році, або під час рубки.
2.7. Всі надземні частини рослин збирають тільки в суху погоду. Якщо вранці була роса чи після дощу збір сировини слід проводити тільки після повного обсихання рослин. Сировина, зібрана вогкою, при сушінні швидко темніє і втрачає якість.
2.8. Не слід збирати запорошені рослини, котрі зростають вздовж доріг, а також пошкоджені шкідниками та хворобами.
2.9. Корені, кореневища, бульби, цибулини викопують в період відмирання надземних частин; обчищені від грунту корені обмивають в проточній воді і зразу ж обсушують.
2.10. Сушити сировину слід під наметом чи в приміщенні, що добре провітрюється, без доступу прямих сонячних променів. Для кращого просушування сировину слід розкладати тонким шаром, періодично перевертаючи.