Чистотіл великий

Chelidonium majus L.

лікарські рослини

Морфо-біологічні особливості

Багаторічна трав'яниста рослина зі стрижневим коренем та стеблом 30-60 см заввишки. Листки чергові, зверху зелені, знизу сизі, глибокоперисторозсічені. Стебло, гілки та листки при надломі виділяють оранжевий сік. Квітки яскраво-жовті, на довгих ніжках, зібрані по декілька на верхівках гілочок. Плід - видовжена коробочка. Цвіте з квітня до вересня [6].

Для лікувальних цілей використовують сушену, рідше свіжу траву (Herba Chelidonii) [4], зібрану переважно на початку цвітіння.

Поширення

Євразійсько-північноамериканський вид, поширений по всій Україні як рудеральний бур'ян [7].

Еколого-фітоценотичні особливості

Мезофіт. Зростає як рудеральний бур'ян на пустирях, у садах, парках, надає перевагу затіненим ділянкам. Масиви значної площі утворює в мішаних та соснових лісах на свіжих та вологих супіщаних слабокислих грунтах. Максимальні показники щільності запасу сировини (180 г/м2) відмічені в мішаних лісах із зімкненістю крон 0,6 на вологих грунтах при товщині лісової підстилки до 5 см. При збільшенні освітлення звичайно втрачає роль домінанта і локалізується в затінених місцезростаннях. На ділянках з високим проективним покриттям чистотілу звичайно добре розвинений підлісок, у складі якого часто присутня, зокрема, бузина чорна.

Стан природних ресурсів та їх охорона

Запаси сировини чистотілу в Україні великі - щорічно можна заготовляти десятки тон трави. Основний сировинний регіон охоплює Київську, Чернігівську, Сумську, Харківську, Полтавську, Черкаську, Дніпропетровську та Донецьку області, хоча заготовляти сировину можна і в інших регіонах. Потреби в лімітуванні заготівлі чистотілу великого в Україні немає.

Використання лікарської сировини

Настій трави чистотілу використовують як протизапальний, жовчогінний, спазмолітичний, сечогінний, протипухлинний та болезаспокійливий засіб. Вживають при захворюваннях печінки та жовчного міхура (гепатитах, холециститах, жовчнокам'яній хворобі), а також при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, при неврозах, епілепсії, тиреотоксикозі (гіперплазії щитовидної залози), подагрі, бронхіальній астмі, екземі, фіброміомі матки, мастопатії. В експерименті препарати чистотілу затримують ріст злоякісних пухлин, тому його стали вживати як лікувальний і профілактичний засіб від раку. Виявляє бактерицидну та фунгіцидну активність. Свіжим соком виводять бородавки [1-3, 5].

Література

1. Атлас ареалов и ресурсов лекарственных растении СССР. - М.: ГУГК, 1980. - С. 327.
2. Зинченко Т.В., Стахив И.В., Мякушко Т.Л. и др. Лекарственные растения в гастроэнтерологии. - К.: Наук, думка, 1990. - С. 135-136.
3. Kapxym В.В. Ліки навколо нас- К.: Здоров'я, 1978. - С. 180-182.
4. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник. - К.: УРЕ, 1992. - С. 468.
5. Перевозченко И.И., Заверуха Б.В., Андриенко Т.Л. Лекарственные растения. - К.: Урожай, 1991. - С. 181-182.
6. Флора УРСР. - К.: Вид-во АН УРСР, 1953. - Т. 5. - С. 162-163.
7. Чопик В.И., Дудченко Л.Г., Краснова А.Н. Дикорастущие полезные растения Украины. - К.: Наук, думка, 1983. - С. 338-340.