Полин гіркий

Artemisia absinthium L.

лікарські рослини

В Україні зростають 22 види полину [8], у 9 з них виявлені лікарські властивості [5]. В медичній практиці здебільшого застосовують полин гіркий та п. звичайний [2], хоча окремі автори вважають останній вид неприпустимою домішкою до сировини полину гіркого [4].

Морфо-біологічні особливості

Полин гіркий - трав'яниста багаторічна рослина з укороченим кореневищем, сірувато-срібляста від густого повстистого опушення, з гіркуватим запахом. Стебло 50-100 см заввишки, прямостійне, розгалужене. Листки чергові, двічі-тричіперисторозсічені. Суцвіття - кошики, зібрані в загальне волотисте суцвіття. Квітки трубчасті, жовтуваті. Плоди - сім'янки без чубчика. Цвіте в липні-ве-ресні [9, 11].

Заготовляють окремо листя (Folium Absinthii) і траву - верхню облиснену частину генеративних пагонів у стадії цвітіння довжиною до 25 см (Herba Absinthii) [5].

Поширення

Голарктичний вид [10], поширений по всій Україні; масово - у лісостепових та степових районах [6].

Еколого-фітоценотичні особливості

Полин гіркий - типовий рудеральний бур'ян, зростає на узбіччях доріг, у лісосмугах, на пустирях, пасовищах, занедбаних полях, схилах кар'єрів, вирубках та інших різного характеру порушених землях. В посіви не заходить [7]. До умов вологості та багатства грунту невибагливий, хоча, як і більшість бур'янів, краще зростає на свіжих грунтах, багатих нітратами. Суцільні зарості утворює рідко, частіше зростає поодиноко чи розсіяно на площах в десятки гектарів. В Лісостепу та Степу полин гіркий є частим компонентом трав'яних угруповань на схилах балок, уздовж заплав, серед чагарників, на пасовищах.

Стан природних ресурсів та їх охорона

Масово поширений майже в усіх областях України, тому запаси сировини великі, повністю достатні для задоволення попиту, щорічно можна заготовляти десятки тон трави полину гіркого.

Основна сировинна зона включає всі лісостепові та степові області за деяким винятком: в Криму, Карпатах, Чернігівській, Сумській, Запорізькій та Херсонській областях запаси сировини полину гіркого дещо менші. Лімітування обсягів заготівлі сировини полину звичайного на сьогодні не доцільне.

Не допускається збір сировини полину гіркого на узбіччях доріг та в сільськогосподарських угіддях, де застосовувались пестициди та гербіциди.

Використання лікарської сировини

Збуджує апетит, поліпшує травлення та посилює жовчовиділення, екстракт виявляє гіпоглікемічну дію [3]. Входить до складу шлункових крапель і таблеток, апетитного та жовчогінного зборів, настій і відвар застосовують як глистогінний засіб, а також при раку шлунку [1, 3, 5, 12]. З трави отримують екстракт полину, настойку полину гірку. Зовнішньо настій трави використовують при фурункулах, ранах, для компресів при синцях [9].

Література

1. Грибель Н.В., Пашинский В.Г. Новые данные по противоопухолевой активности настойки Artemisia absinthium L. // Растит, ресурсы. - 1991. - 27, вып. 4.- С. 65-69.
2. Ивашин Д.С, Катина З.Ф., Рыбачук И.З. и др. Справочник по заготовкам лекарственных растений. - К.: Урожай, 1983. - С. 61.
3. Кіхтяк О.П., Савка Р.В., Зузук Б.М., Бензель Л.В. Рослини роду полин - перспективні джерела лікарських засобів // Персп. созд. и произв. лекарств, средств в Украине: Тез. докл. - Харьков, 1993. - С. 35-36.
4. Кузнецова М.А. Лекарственное растительное сырье, и препараты. - М.: Высш. шк., 1987. - С. 60-61.
5. Маркова Л.П., Беленовская Л.М., Бакина Л.А. Род Artemisia L. // Растит, ресурсы СССР. - Л.: Наука, 1993. - С. 30-73.
6. Мінарченко В.М. Флора лікарських рослин. - Луцьк: Едельвіка, 1996. - 178 с.
7. Никитин В.В. Сорные растения флоры СССР. - Л.: Наука, 1983. - С. 376.
8. Определитель высших растений Украины. - К.: Наук, думка, 1987. - С. 339-341.
9. Перевозченко И.И., Заверуха Б.В., Андриенко Т.Л. Лекарственные растения. - К.: Урожай, 1991. - С. 138-139.
10. Протопопова В.В. Синантропная флора Украины и пути ее развития. - К.: Наук, думка, 1991. - 204 с.
11. Флора УРСР. - К.: Вид-во АН УРСР, 1962. - Т. 11. - С. 312-313.
12. Чемесова И.И., Беленовская Л.М., Стуков А.Н. Противоопухолевая активность флавоноидов некоторых видов Artemisia L. // Растит, ресурсы. - 1987. - 23, вып. 1. - С. 100-103.