Подорожник великий
Plantago major L.
Морфо-біологічні особливості
Багаторічна трав'яниста рослина з коротким вертикальним кореневищем і численними нитковидними коренями. Яйцевидні, широкоеліптичні або майже округлі, цілокраї, голі, блискучі, з трьо-ма-п'ятьма дуговидними жилками листки зібрані в прикореневій розетці. Стебло - стрілка 15-45 см заввишки, гола або слабоопушена, на верхівці з густим циліндричним колосовидним суцвіттям 5-15 см заввишки. Квіти дрібні, з буруватим віночком. Плід - двогнізда коробочка з темно-коричневим блискучим насінням. Цвіте в травні-серпні, плоди достигають у серпні-жовтні [5].
Сировиною є листя (Folium Plantaginis majoris) та трава (Herba Plantaginis majoris recens) [3], які заготовляють в період цвітіння [2].
Поширення
Подорожник великий - голарктичний вид [6], поширений по всій Україні [7], культивується у спеціалізованих господарствах.
Еколого-фітоценотичні особливості
Рудеральний бур'ян вологих місцезростань, мезофіт, сціогеліофіт. Зростає вздовж доріг, на забур'янених ділянках, по берегах річок і каналів, заплавних луках. На свіжих пустирях, парових полях звичайно бере участь у формуванні тимчасових фітоценозів з переважанням бур'янів [4].
Оптимального розвитку досягає на свіжих добре дренованих родючих грунтах. По мірі ущільнення грунту та осушення таких ділянок сировинна продуктивність подорожника великого знижується, хоча як асектатор може зберігатися тут тривалий час. Краще розвивається на слабкозатінених ділянках при низькій конкуренції з боку інших видів. Великих площ звичайно не займає, частіше зростає розсіяно чи у вигляді окремих плям уздовж доріг, посівів, меліоративних каналів. У Карпатах подорожник часто зростає у нижній частині схилів, заплавах річок.
Стан природних ресурсів та їх охорона
Незважаючи на інтенсивне господарське використання земель, придатних для зростання подорожника великого, в Україні є достатні його ресурси для задоволення попиту (не враховуючи сировину культивованого подорожника). Заготівлю сировини можна вести в усіх областях України, хоча в Одеській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській та Херсонській областях природний запас подорожника великого обмежений.
Не допускається збір сировини на узбіччях доріг, забруднених промисловими викидами територіях, поблизу сільськогосподарських угідь, де застосовуються пестициди.
Використання лікарської сировини
З лікувальною метою використовують листя подорожника великого - як відхаркувальний, протизапальний, ранозагоювальний, протипухлинний засіб. Препарат з листя подорожника "Плантаглюцид" має спазмолітичну та протизапальну дію при захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Застосовується для лікування виразкової хвороби шлунку з нормальною чи пониженою кислотністю, для стимуляції функції яєчників, при проносах дизентерійного походження, при гіпертонічній хворобі та атеросклерозі. Сухі листки входять до грудних зборів. Виготовляють препарат "Сік подорожника" [З, 5]. Сік зі свіжого листя стимулює загоювання ран, насіння має послаблюючу та протизапальну дію [1].
Література
1. Губергиц А.Л., Соломченко Н.И. Лекарственные растения Донбасса. - Донецк: Донбасс,
1968. - С. 163-165.
2. Ивашин Д.С, Катина З.Ф., Рыбачук И.З. и др. Справочник по заготовкам лекарственных растений. - К.: Урожай, 1983. - С. 200-202.
3. Кузнецова М.А. Лекарственное растительное сырье и препараты. - М.: Высш. шк., 1987. - С. 38-39.
4. Никитин В.В. Сорные растения флоры СССР. - Л.: Наука, 1983. - С. 334.
5. Перевозченко И.И., Заверуха Б.В., Андриенко Т.Л. Лекарственные растения. - К.: Урожай, 1991. - С. 137-138.
6. Протопопова В.В. Синантропная флора Украины и пути ее развития. - К.: Наук, думка, 1991. - С. 162.
7. Флора УРСР. - К.: Вид-во АН УРСР, 1961. - Т. 10. - С. 86-87.