Багно звичайне

Ledum palustre L.

лікарські рослини

Морфо-біологічні особливості

Вічнозелений кущ заввишки 20-125 см з сильним різким ароматом. Молоді пагони з густим рудим опушенням. Листки шкірясті з загорнутими донизу краями, знизу рудувато-повстисті, зверху темно-зелені, молоді - світло-зелені, розташовані почергово. Квітки білі, правильні, п'ятичленні, запашні, на довгих опушених квітконіжках, зібрані багатоквітковими щитками на верхівках пагонів. Плід - поникла рудувато-повстяна багатонасінна коробочка. Цвіте в травні-червні, плоди дозрівають в червні-серпні.

Сировина - пагони (Herba Ledi palustris), зібрані у фазу дозрівання плодів (серпень-вересень) [5].

Поширення

Бореальний вид з циркумполярним ареалом [4]. Утворює масиви на Поліссі, на Західному та Правобережному - часто, на Лівобережному - рідше, зрідка в Розточчі-Опіллі, Прикарпатті та Карпатах [10]. Екологічно чисті масиви, придатні для заготівлі сировини, локалізовані у Волинській обл. В Карпатах залишились окремі локалітети, сировинний запас, достатній для заготівлі, тут відсутній.

Еколого-фітоценотичні особливості

Багно - оліготроф, звичайно вважають помірно гігрофільним видом чи навіть гігрофітом, поширений на болотах середньої та помірної вологості [1]. В Україні типовими для виду є екологічні умови порослих березою та сосною оліготрофних та мезотрофних боліт Полісся, де багно на значних площах утворює масиви з проективним покриттям до 40% [7]. Участь у трав'яно-чагарниковому ярусі соснових лісів визначається, як правило, ступенем зволоження грунту. При цьому освітлення не справляє суттєвого впливу на участь даного виду у формуванні угруповань. При зниженні вологості зменшуються сировинні показники багна.

До недавнього часу масиви площею 10 і більше гектарів можна було бачити в північних районах Волинської, Рівненської, Житомирської, Київської та Чернігівської областей, однак масова осушувальна меліорація 70-х рр. у долинах річок Прип'яті та її приток і Західного Бугу призвела до різкого зниження рівня ґрунтових вод та, як наслідок, дигресії популяцій багна майже по всій території його ареалу.

Стан природних ресурсів та їх охорона

В Україні щорічно заготовляли десятки тон багна, однак через осушення боліт та зміну природних лісів штучними насадженнями спостерігається тенденція до швидкого зменшення його запасів [9], особливо у верхів'ї Прип'яті.

Основний сировинний запас зосереджений в межах Правобережного Полісся. Більше 80% сировинних масивів припадає на Волинську, Рівненську та Житомирську області [6]. В Київській області майже всі сировинні масиви розміщені в радіоактивно забрудненій зоні.

На даний час придатні для заготівлі сирови-ни масиви загальною площею близько 200 га та біологічним запасом сировини до 14 т зосереджені у Волинській обл. (Володимир-Волинський, Любомильський, Ратнівський та Старовижівський райони). Скорочення сировинного ареалу та запасів сировини багна потребує невідкладних заходів по контролю за використанням та відтворенням його природних ресурсів в Україні.

Обсяги заготівлі сировини підлягають лімітуванню. Вид знаходиться під регіональною охороною на території Івано-Франківської, Чернігівської, Хмельницької областей.

Використання лікарської сировини

Отруйна рослина. Препарати мають відхаркувальні, бактерицидні та протизапальні властивості, розширюють судини та знижують артеріальний тиск. Використовують при гострому та хронічному бронхіті, туберкульозі, спастичному ентероколіті, зовнішньо - при захворюваннях шкіри. Народна медицина рекомендує багно як потогінний та сечогінний засіб, а також при подагрі, ревматизмі, мокрій екземі [2, 3, 8].

Література

1. Кац П.Л. Об олиготрофных выпуклых сосново-сфагновых торфяниках, их строении и растительности // Бюл. Моск. о-ва испытат. природы. Отд. биол. - 1975. - 8, вып. 5. - С. 84-91.
2. Клокова М.В., Чернова НА., Прищеп Т.П. Противовоспалительные свойства эфирных масел некоторых видов Ledum L. // Растит, ресурсы. - 19, вып. 1. - С. 108-112.
8. Коновалова О А., Рыбалко К.С. Биологические активные вещества Ledum palustre L. // Растит, ресурсы. - 1987. - 23, вып. 2. - С. 295-302.
4. Крылова И.Л., Прокошева Л.И. Багульник болотный // Биол. фл. Моск. обл. - М.: Агрус, 1995. - Вып.10. - С. 174-186.
5. Кузнецова М.А. Лекарственное растительное сырье и препараты. - М.: Высш. Шк 1987. - 191 с.
6. Мінарченко В.М. Стан та використання ресурсів дикорослих лікарських рослин України // Охор. навкол. природ, серед, в Україні, 1994-995. - К.: Вид-во Раєвського, 1997. - С. 30-32.
7. Охримович В.Н. Распространение и запасы некоторых видов лекарственных растений Волынской области // Фл. и растит. Украины.: Сб. науч. тр. - К.: Наук.думка 1986. - С. 96-98.
8. Перевозченко И.И.У Заверуха Б.В., Андриенко Т.Л. Лекарственные растения. - К.: Урожай, 1991. - С. 15-16.
9. Чопик В.И., Дудченко Л.Г., Краснова А.Н. Дикорастущие полезные растения Украины. - К.: Наук, думка, 1983. - С. 18-19.
10. Флора УРСР. - К.: Вид-во АН УРСР, 1957. - Т. 8. - С. 31-35.