Чемериця Лобелієва

Veratrum lobelianum Bernh.

лікарські рослини

Морфо-біологічні особливості

Багаторічна трав'яниста рослина з коротким потовщеним грубим кореневищем, що має часниковий запах, і м'ясистими корінцями. Стебло порожнисте, до 175 см заввишки, при основі оточене рештками старих листків, у верхній частині і біля суцвіття пухнасте, вкрите черговими, уздовж складчастими листками. Листки з довгими піхвами, які обгортають стебло; нижні - еліптичні або яйцевидноеліптичні, тупі; верхні - ланцетні, гострі. Суцвіття - опушена пірамідальна волоть з гроновидними гілками. Квітки жовто-зелені або бурувато-зелені. Плід - багатонасінна, бурувата плівчаста коробочка. Цвіте в червні-липні [11]. Вся рослина дуже отруйна [6].

З лікувальною метою використовують кореневища і корені (Rhizoma cum radicibus Veratri) [3, 7], листя, квітки і плоди [9] ч. Лобелієвої, а також ч. білої, яка зростає переважно в Карпатах, і ч. чорної, що зрідка трапляється на Поліссі та в Лісостепу [8].

Поширення

Ареал чемериці Лобелієвої відносять до континентального євразійсько-гіпоаркто-бореального типу, недиз'юнктивний [12]. В Україні розсіяно зростає на Поліссі, в Карпатах і Лісостепу, зрідка в північній частині Степу і на Лівобережжі [10].

Еколого-фітоценотичні особливості

Чемериця Лобелієва - мезофіт, світлолюбна рослина, однак може добре розвиватись при невеликому затіненні. Зростає на вологих лісових і післялісових луках, лісових галявинах, у чагарниках на вологому грунті, трав'янистих схилах, по краях вільхових боліт, у горах до субальпійського поясу [4, 5]. Може утворювати розріджені масиви на значній площі. Зростає на грунтах бідних, багатих і навіть середньосолонцюватих. Досягає генеративного стану на 16-30-му році життя [2].

Стан природних ресурсів та їх охорона

Запаси сировини в Україні значні, однак зараз промислова заготівля не проводиться. Населення заготовляє її переважно для власних потреб.

Не формує щільних масивів, але інколи утворює розріджені зарості площею в десятки гектарів, переважно на Поліссі та в Прикарпатті, басейнах Дніпра, Прип'яті, Десни, Дністра (Івано-Франківська, Тернопільська, Львівська, Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська, Хмельницька області) [5].

Відмічена тенденція до скорочення запасів чемериці у зв'язку з осушенням її екотопів у Волинській, Рівненській, Житомирській та Вінницькій областях. При наявності попиту можливі контрольовані заготівлі на території Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської, Львівської, Волинської, Житомирської, Київської, Чернігівської, Вінницької та Хмельницької областей.

Перебуває під регіональною охороною в Чернігівській та Луганській областях.

Використання лікарської сировини

Вживають для лікування гіпертонічної хвороби як гіпотензивний, зовнішньо - як болезаспокійливий засіб при подагрі, невралгічних і ревматичних болях, препарати мають протизапальну та спазмолітичну дію [1]. Настойка кореневищ з коренями стимулює ріст волосся. Відвар або порошок чемериці широко використовують як протипаразитарний засіб при дезинсекції білизни при педикульозі та у ветеринарній практиці [9].

Література

1. Анцупова Т.П., Николаев С.М. Спазмолитическая активность алкалоидов Veratrum lobelianum Bernh. // Растит, ресурсы. - 1991. - 27, вып. 4. - С. 75-77.
2. Бахматова М.П. Чемерица Лобеля // Биол. фл. Моск. обл. - М., 1980. - Вып. 5. - С. 94-104.
3. Вісюліна О.Д. Дикоростучі лікарські рослини. - К.: Рад. шк., 1953. - С. 81-82.
4. Єлін Ю.Я., Зерова М.Я., Лушпа В.І., Шабарова С.І. Дари лісів. - К.: Урожай, 1983. - С. 216-217.
5. Ивашин Д.С, Катина З.Ф., Рыбачук И.З. и др. Справочник по заготовкам лекарственных растений. - К.: Урожай, 1983. - С. 251-252.
6. Катіна З.Ф., Івашин Д.С, Анісімова М.Л. Дикоростучі лікарські рослини УРСР. - К.: Здоров'я, 1965. - С. 235-237.
7. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник. - К.: УРЕ, 1992. - С. 423-424,
8. Мінарченко В.М. Флора лікарських рослин. - Луцьк: Едельвіка, 1996. - С. 120.
9. Растительные ресурсы России и сопредельных государств. Цветковые растения, их химический состав, использование. Семейства Butomaceae-Typhaceae. - С.-Пб.: Наука, 1994. - С. 53-56.
10. Чопик В.И., Дудченко Л.Г., Краснова А.Н. Дикорастущие полезные растения Украины. - К.: Наук, думка, 1983. - С. 328.
11. Флора УРСР. - К.: Вид-во АН УРСР, 1950. - Т. 3. - С. 70-72.
12. Meusel Н. Vergleichende Arealkunde. - Berlin, 1943. - Bd.2.