Собача кропива волосиста

Leonurus villosus Desf. ех D'Urv. = Leonurus quinquelobatus Gilib.

лікарські рослини

Морфо-біологічні особливості

Багаторічна трав'яниста рослина з чотиригранним густоопушеним стеблом 25-100 см заввишки. Листки супротивні, черешкові з округлою або яйцевидною п'ятироздільною пластинкою у нижніх листків та трилопасною - у верхніх, м'яковолосисті, знизу білуваті від густого опушення. Квітки двогубі, блідо-рожеві, ззовні волохато-волосисті, зібрані в кільцях в пазухах листків на верхівках стебел. Плоди - чотиригорішки. Цвіте в червні-серпні, плоди достигають у серпні-вересні [3, 5].

Сировиною є трава (Herba Leonuri), зібрана на початку цвітіння [1]. Зауважимо, що допускається заготівля собачої кропиви звичайної разом з собачою кропивою волосистою.

Поширення

Європейський рудеральний вид [4]. Розсіяно поширений по всій Україні, хоча частіше трапляється в лісостепових районах.

Еколого-фітоценотичні особливості

Зростає переважно на необроблюваних ділянках поблизу осель. Фрагментарно трапляється на забур'янених ділянках, на пустирях, серед чагарників, у старих кар'єрах. При цьому утворює досить щільні зарості, площа яких інколи може досягати кількох гектарів. Звичайно площа заростей собачої кропиви становить кілька десятків м2 на околицях населених пунктів, у старих садах та парках, де вид звичайно займає відкриті ділянки. Для популяцій собачої кропиви характерна висока щільність запасу сировини (до 2 кг/м2).

Стан природних ресурсів та їх охорона

Запаси сировини собачої кропиви волосистої в Україні достатні для задоволення попиту на неї. Однак у практиці заготівлі її часто плутають з близьким видом - собачою кропивою звичайною, яка здебільшого зростає в подібних еколого-ценотичних умовах на південному заході та півдні України.

Щорічно в Україні можна заготовляти кілька десятків тон сировини. Основні промислові запаси зосереджені на території Закарпатської, Сумської, Харківської, Полтавської, Черкаської, Вінницької, Хмельницької, Дніпропетровської, Донецької областей, однак заготівля є можливою в усіх областях. Окрім того, в Україні собача кропива волосиста введена в промислову культуру.

Використання лікарської сировини

Собачу кропиву волосисту застосовують при хворобах серця, а також як заспокійливий та гіпотензивний засіб при неврозах, істерії, безсонні, стенокардії, тиреотоксикозі, при гіпертонічній хворобі 1-2 ступеня [3]. Препарати з собачої кропиви волосистої виявляють сильнішу седативну дію, ніж препарати валеріани [6]. При зовнішньому використанні справляють протизапальний і ранозагоювальний вплив [2].

Література

1. Кузнецова М.Л. Лекарственное растительное сырье и препараты. - М.: Высш. шк., 1987. - С. 87-88.
2. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник. - К.: УРЕ, 1992. - С. 406.
3. Никитин В.В. Сорные растения флоры СССР. - Л.: Наука, 1983. - С. 334.
4. Перевозченко И.И., Заверуха Б.В., Андриенко Т.Л. Лекарственные растения. - К.: Урожай, 1991. - С. 141-142.
5. Флора УРСР. - К.: Вид-во АН УРСР, 1960. - Т.9. - С. 148-149.
6. Чопик В.И., Дудченко Л.Г., Краснова А.Н. Дикорастущие полезные растения Украины. - К.: Наук, думка, 1983. - С. 267-268.